Haber

İngiltere: İran’ın Rusya’ya desteği artıyor

İngiltere Savunma Bakanlığı istihbarat birimi, Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri İran’ın Rusya’nın en değerli silah tedarikçilerinden biri haline geldiğini savundu. Bakanlığın değerlendirmesinde, “İran’ın Rusya’ya desteği artıyor. Rusya, balistik füzeler de dahil olmak üzere daha fazla silah elde etmek istiyor. Buna karşılık Rusya, İran’a olağanüstü askeri ve teknik destek sağlıyor ve iki ülke arasındaki ilişkiler değişiyor.

Açıklamada, Rusya’nın 500 kg savaş başlığı taşıyabilen ve 500 km menzile sahip SS-26 Islander kısa menzilli balistik füze stokunun da önemli ölçüde genişlediği belirtildi. İngiltere Savunma Bakanlığı, Rusya’nın daha fazla İran balistik füzesini devreye sokmayı başarması halinde bu füzeleri Ukrayna’nın kritik ulusal altyapısını hedef almak için kullanacağını savundu.

Amerika’nın Sesi Türkçe’nin haberine göre Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Başkanı John Kirby, İran ve Rusya arasında derinleşen bu savunma temelli işbirliğinden korktuğunu dile getirdi. Kirby, ABD’nin elindeki araçları bu bağlantıyı bozmak için kullanacağını da söyledi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya’nın nükleer silah kapasitesini de modernize ettiğini ve sayısını artırdığını söyledi. Austin yaptığı açıklamada, “Kremlin Ukrayna’ya karşı mantıksız ve acımasız savaşını sürdürürken, tüm dünya Putin’in sorumsuzca nükleer kılıcını salladığına tanık oluyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu